Nöbetçi Eczaneler
Foto Galeri
Link BankasıDiş temizletmenin zararı var mı?
Dişleri temizletmenin zararlı olduğu hala halk tartışılıyor..Gelin birlikte bakalım zararlı mı yararlı mı?
30 Ekim 2007 / 15:19

Yetişkinlerde diş kayıplarının büyük bir çoğunluğu diş etlerinden ve dişleri çevreleyen kemikten kaynaklanır.

Dişeti hastalıkları ince, film tabakası kalınlığında plak denilen bakteri topluluğu ile başlar ve dişlerin yüzeylerine yapışır.
Eğer plak çıkarılmazsa tartar denilen diştaşlarına dönüşür. Plak ve diştaşlarının yığılması ağzınızda yıkıcı bakterilerin çoğalmasını sağlar ve diş ve dişeti arasında cep denilen boşlukları ve dişeti çekilmelerini oluşturur.

Bakteriler dişin çevresindeki kemik yıkımına yol açan enzim salgılarlar.Ve sonunda diş kaybedilir.

Diş temizliği dişeti hastalıklarına karşı savaş açmak demektir.
Çünkü diş eti hastalıkları ile başa çıkabilmek için plakların, tartarların ve dişeti cebindeki bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılması lazım. Ultrasonic aletlerle ya da el aletleriyle yapılan müdahelelerle bu zararlı oluşumlar çıkarılır. Bu aletler diş minesine asla zarar vermezler çünkü dişhekimlerinin kullanımına yönelik profesyonel aletlerdir. Diş taşlarını temizlerken hava, su ve püskürtülen özel bir temizleme tozundan da faydalanılır.

Diş temizliğinin en büyük amacı plakların, tartarların ve hastalıklı bazı dokuların uzaklaştırılmasıdır.
Dolayısıyla zararını bırakın oldukça etkin bir tedavi yöntemidir.
Daha önceden diştaşları sebebiyle dişetleri çekilmişse ,diştaşlarını temizleyince de doğal olarak diş kökleri açığa çıkar.Kişiler diştaşlarını temizletince köklerinin açığa çıktığını düşünebilirler. Aslında onlar önceden kötü ağız hijyeni ve diştaşları nedeniyle oluşmuş çekilmelerin sonucudur. Yapılan temizlik işleminin bir sonucu değildir.
Operasyonla dişeti çekilmeleri yerine getirilemiyorsa dişetlerinin daha fazla çekilmemesi için iyi bir ağız hijyeni şarttır.

Diş taşı temizliği çok sık yapılıyorsa ağız hijyeniniz iyi değil anlamına gelir.Ortalama 6 ayda bir gittiğiniz diş hekiminiz sizi bu konuda uyaracaktır.
Unutmayın ki ,diş temizliğinden sonra yeniden diştaşı oluşumunu engellemek sizin elinizdedir.Diş hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalayarak ve arayüz bakımını yaparak ideal ağız sağlığına kavuşursunuz.

Dişlerinizi temizlettirdikten sonra hızlı bir şekilde yeniden diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız fırçalama şeklinizi gözden geçirmeniz gereklidir.Temizlenen bir yer yeniden kirleniyorsa iyi bakılmadığı anlamına gelir.Yani etkin fırçalama ve arayüz bakımı dediğimiz diş ipi kullanmıyorsunuz demektir.

Ağız sağlığının genel vücüt sağlığının bir parçası olduğunu düşünerek dişetlerinizin bakımını ihmal etmeyin ve dişlerinizi mutlakat emizlettirin.

Mynet

Bu yazı toplam 200874 defa okunmuştur

Aşağıdaki uzmanlardan hangisini takip ediyorsunuz?