Nöbetçi Eczaneler
Foto Galeri
Link BankasıKarakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlarda Kansızlık Büyük Tehlike
Ülkemiz kadınları için özellikle büyük sorun teşkil eden kansızlık eğer önlemi alınmazsa kadınlarda birçok hastalığa yol açıyor.
17 Haziran 2008 / 10:04
Ülkemiz kadınları için özellikle büyük sorun teşkil eden kansızlık eğer önlemi alınmazsa kadınlarda birçok hastalığa yol açıyor. Bu tehlikeye dikkat çeken Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu demire bağlı anemi yani kansızlık için kadınlara kereviz ve ıspanağı öneriyor.
Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu kansızlık şikayetine karşı (demire bağlı anemi) için kereviz-ıspanak kürünün uygulanmasının bu sorunu zamanla ortadan kaldıracağını ifade ediyor.Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu tarifiyle kereviz,ıspanak kürünün yapılışı ve uygulanışı:
Malzemeler : 250 gram taze ıspanak ve 200 gram kabuğu soyulmuş kereviz.
Hazırlanışı: Kaynamakta olan bir litre suyun içerisine 200 gram ince dilimlenmiş kerevizi atınız ve hafif ateşte 10 dakika haşlayınız. On dakika tamamlandıktan sonra üzerine 250 gram ıspanağı ilave ediniz ve yine ağzı kapalı olarak 5 dakika daha haşlamaya devam ediniz. Daha sonra soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu temiz bir şişeye koyunuz ve buzdolabında koruma altına alınız.
Uygulanışı: Sabah aç karına veya kahvaltıdan bir saat sonra bir su bardağı için. Akşam aç karına veya akşam yemeğinden bir saat sonra bir su bardağı için. 15 gün müddetle sabah ve akşam içimleriyle gün atlamadan devam edin. 15 gün sonra 10 gün ara verin. On gün aradan sonra aynı şekilde tekrar sabah ve akşam olmak üzre 15 gün kereviz-ıspanak kürüne devam edin. Toplam 30 günlük uygulama ile kür tamamlanmış olur.
200 gram kerevizin yumrularının yerine kerevizin sadece taze ve yeşil olan yapraklarını ve saplarını da kullanabilirsiniz. Üç adet saplı (dallı ve yapraklı kısımları, yaklaşık 150 gram) kereviz yeterli olabilecektir. Bu taktirde haşlama süresi üç dakikadır. Üç dakika tamamlandıktan sonra 200 gram ıspanak ilave edilerek beş dakika daha haşlamaya devam edilir. Ilıdıktan sonra süzülür ve temiz bir şişeye doldurulur. Tüketim şekli yukarıda belirtildiği gibidir.
Not: Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.
Bu yazı toplam 10613 defa okunmuştur

Aşağıdaki uzmanlardan hangisini takip ediyorsunuz?