Nöbetçi Eczaneler
Foto Galeri
Link BankasıKarakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sakinleştiriciler ve uyuşturucular
Sakinleştiriciler endişelerden kurtulmak, depresyonu ve uykusuzluğu düzeltmek için doktorların reçeteye yazdığı ilaçlardır.
05 Mart 2010 / 18:35
Doktorlar tarafından reçeteye yazılan sakinleştiricilerin en yaygın formu benzodiazpin adı verilen ve temazepam ve diazepam içeren bir grup ilaçtır. Sakinleştiricilerin çoğunun ismi marka ile anılır fakat bugün bazıları mevcut olmayabilir. Örneğin diazepam, çoğunlukla Valium diye bilinir. Birçok sakinleştirici tabletler halinde beyaz toz biçiminde gelir. Fakat kullanıcılar enjekte edebilmek için bu tozu çözündürmeleri gerekir.

Sakinleştiriciler genellikle marka adları ile bilinir ve çoğunlukla diazepam Valium, Ativan, mogadon, Rohypnol, temazepam, nitrazepam, flunitrazepam, moggies, temazzies, mazzies ya da benzos adlarıyla bilinir.

Sakinleştiriciler ve Uyuşturucular Ne Yapar?

Sakinleştiriciler, tepkilerinizi yavaşlatan sizi yoran ve uykunuzu getiren, sizi uyuşuk ve unutkan yapan yatıştırıcılardır. Endişelerinizi ve öfkenizi azaltmaya yardımcı olduğu için kullanıcı üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Sakinleştiricilerin ve Uyuşturucuların Vücuda Etkileri Nelerdir?

Sakinleştiriciler alkol ya da diğer uyuşturucularla karıştırıldığında çok tehlikelidirler. Ayrıca çözündüklerinde ya da enjekte edildiklerinde de, enjeksiyonların taşıdığı risklerden ayrı olarak çok tehlikeli bir durum söz konusudur. Bazı benzodiazepinler, özellikle Rohypnol katili önceden belli bir cinayet gibidir.

Kullanıcılar genellikle uyuşturucuya fiziksel bir bağımlılık geliştirirler ve geri çekilme çok zor olabilir. Birçok kullanıcı endişe, baş ağrısı, mide bulantısı ve karmaşa hissederler. Ani bir geri çekilme panik ataklara ve kasılmalara neden olabilir.

Birçok kullanıcıya, diğer uyuşturuculardan kurtulmaları için diğer sakinleştiricilerden az miktarlarda reçeteye yazılır fakat bu, sakinleştiricilere bir bağımlılık yapabilir.KAYNAK:hastane.com
Bu yazı toplam 26053 defa okunmuştur
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Aşağıdaki uzmanlardan hangisini takip ediyorsunuz?